PORADNIK

PORADNIK POGROMCÓW BAZGROŁÓW:

USUWANIE BOHOMAZÓW I BAZGROŁÓW Z ELEWACJI

Chcąc usunąć bohomazy ze ściany, musimy wykonać trzy podstawowe kroki, które pozwolą nam odpowiednio dobrać metodę czyszczenia do zabrudzonej powierzchni oraz zagwarantują skuteczne pozbycie się bohomazów, bez uszkodzenia podłoża.

1. Określenie rodzaju zabrudzonego podłoża.
2. Wybór właściwej metody usuwania bohomazów.
3. Zastosowanie powłoki ochronnej.

1) OKREŚLAMY RODZAJ PODŁOŻA (ELEWACJI)

Zawsze metodę usuwania bohomazów dobieramy tak, aby podczas czyszczenia nie uszkodzić podłoża, dlatego pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać to ustalić rodzaj elewacji, którą chcemy oczyścić. Do powierzchni najczęściej dewastowanych przez wandali możemy zaliczyć: tynki (cienkowarstwowe, tradycyjne), cegła, kamień naturalny, siding, metal, drewno, szkło.

2) WYBIERAMY WŁAŚCIWY SPOSÓB USUNIĘCIA BAZGROŁA

Wśród wielu metod stosowanych do usuwania bohomazów ze ścian możemy wyróżnić trzy podstawowe.

ZAMALOWYWUJEMY BAZGROŁA:

To najprostsza metoda na pozbycie się niechcianych napisów na elewacji. Polega na pokryciu zabrudzeń nową warstwą farby. Przed przystąpieniem do pracy musimy zadbać o to, by powierzchnia miała dobrą przyczepność, musi być sucha, czysta oraz wolna od pęknięć i ubytków. Wybrana farba powinna cechować się dużą siłą krycia, aby bohomaz nie przebijał przez odmalowaną warstwę. W przypadku większych rozmiarów bazgroła zaleca się pozbycie „malunków” metodą mycia chemicznego. Farba w sprayu stosowana do dewastacji murów zatrzymuje dyfuzję pary wodnej (paraprzepuszczalność), dlatego zamalowanie bohomazów większych rozmiarów może prowadzić do odparzenia tynku, a w efekcie jego szybkiej degradacji. NIE USUWAMY BAZGROŁA NA MROZIE!!!

ZMYWAMY BAZGROŁA CHEMICZNE:

To metoda najczęściej stosowana przez firmy specjalizujące się w usuwaniu bazgrołów. Polega na rozpuszczeniu zabrudzeń za pomocą chemikaliów, a następnie przetarciu szmatką rozpuszczonej farby lub w przypadku powierzchni chropowatych, spłukaniu całości gorącą wodą pod ciśnieniem. Chemia stosowana do usuwania bazgrołów to najczęściej substancje na bazie chlorowęglowodorów, estrów oraz rozpuszczalników organicznych. Stosowanie metody chemicznej może być niebezpieczne, dlatego wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, doświadczenia
i wiedzy.

ZMYWAMY BAZGROŁA MECHANICZNE:

Mycie mechaniczne to najbardziej efektywna z metod czyszczenia. Polega na usuwaniu szpecącej farby za pomocą wysokiego ciśnienia wody lub wody z dodatkiem ścierniwa np. piasku. Wszystkie parametry pracy (ciśnienie, rodzaj ścierniwa, kąt strumienia wody) należy zawsze indywidualnie dobierać do rodzaju czyszczonej powierzchni. Do najbardziej delikatnej metody mycia mechanicznego zaliczamy niskociśnieniowe szkiełkowanie, tutaj medium transportującym ścierniwo jest powietrze. Szkiełkowanie stosowane jest często podczas renowacji obiektów zabytkowych.

DOBIERAMY METODĘ OCZYSZCZANIA ELEWACJI DO JEJ RODZAJU:

TYNK– (cienkowarstwowy, tradycyjny) – odmalowanie odpowiednią farbą fasadową, mycie chemiczne, mycie mechaniczne.

MURY – (cegła, kamień, granit, beton, płytki ceramiczne) – mycie chemiczne, mycie mechaniczne, czyszczenie twardą szczotką, w wyjątkowych sytuacjach odmalowanie.

SIDING – mycie chemiczne, w przypadku sidingu aluminiowego możliwe jest odmalowanie farbą np. akrylową.

METAL – odmalowanie np. farbą chlorokauczukową, mycie chemiczne, mycie mechaniczne, przetarcie
np. rozcieńczalnikiem.

DREWNO – odmalowanie np. emalią akrylową, mycie chemiczne.

SZKŁO – zdrapywanie przy pomocy ostrza, przemycie rozcieńczalnikiem, mycie chemiczne.

Elewacje obiektów zabytkowych – metoda dobierana zawsze indywidualnie, często wymaga stosowania niekonwencjonalnych technik oraz uzgodnień z KONSERWATOREM ZABYTKÓW.

3) W JAKI SPOSÓB STOSUJEMY POWŁOKĘ OCHRONNĄ (tzw. ANTY-GRAFFITI)

Zastosowanie powłoki ochronnej to proces, który powinien nastąpić po przednim wyczyszczeniu powierzchni
z bohomazów. Zabezpieczenie podłoża polega na pokryciu go preparatem anty-graffiti, który nakłada się w kilku warstwach metodą natryskową, dzięki czemu uzyskuje się trwałą i prawie niewidoczną, zmywalną powłokę. Powłoka antygraffiti izoluje powierzchnię elewacji od wszelkich zabrudzeń. Bohomazy powstałe na powłoce zabezpieczającej zmywa się szybko i łatwo za pomocą ciepłej wody.

Rodzaje powłok ochronnych:

  1. Powłoki trwałe – Powstanie bohomazów na powierzchni zabezpieczonej i jego wielokrotne zmywanie wodą nie powoduje konieczności odnowienia zabezpieczenia. Trwałość powłoki do 15 lat. Metoda ta jest przeznaczona głównie do zabezpieczenia powierzchni gładkich.
  2. Powłoki zmywalne–Każdorazowe zmywanie bohomazów z powierzchni zabezpieczonej wymaga ponownego uzupełnienia preparatu zabezpieczającego. Metoda ta jest stosowana głównie do zabezpieczenia wszelkich powierzchni chropowatych (np. tynki, kamień, beton).
  • Doradca Kredytowy Zielona Góra
  • Fundacja Soundcore
  • Fast Zielona Góra
  • Paweł Wysocki